czende

4. 3. 2017
Lužické hory se tak otevřou i vám bikerům. O slovo se pomalu začne hlásit i již 18. ročník MTB marathonu Malevil Cup. Na startovní čáru marathonu se opakovaně staví stovky či tisíce hobíků a v posledních letech i řada elitních borců. Mistři světa a Evropy nebo vítěz olympiády. Namátkou Jarda Kulhavý, Thomas Dietsch, Alban Lakata, Kristián Hynek, Periklis Ilias, Tiago Ferreira.

Člověk by ani nevěřil, že to také bude už 5 let, co jsme zde v roce 2012 hostili závod Mistrovství Evropy.

ben1Na Malevilu tehdy byl i Ben Thomas, marathonský mistr Velké Británie 2016, toho času také reportér významného serveru MarathonMTB.com.
Rozhodli jsme se proto a nejen jemu položit pár otázek.

Ahoj Bene mám na tebe pár krátkých otázek.
Je to už pár let co jsi byl u nás na závodech. Jak na to vzpomínáš?

Mám velmi příjemné vzpomínky na marathon Malevil Cup, který v tom roce hostil Mistrovství Evropy. Já do té doby XC marathony moc nejezdil. Soustředil jsem se hlavně na závody světového poháru v XCO. Trasa Malevilu, krajina i scenerie, místo konání, organizace. Vše mi u vás přišlo hodně profesionální.

Co jsi říkal trase závodu a lokalitě Lužických hor? Vím, že jste tady byli s teamem pár dní a trochu tady trénovali? Jasně, naše kopce nejsou Alpy.

Ano, byli jsme u vás myslím od úterý.Malevilská trasa je skutečný mix všeho. Lesní i polní cesty s výhledy. Taky super skalní jeep traily, sjezdy, náročná stoupání, zábavné kořenové pasáže na jedno kolo. Je to skvělé místo na bikové ježděn i závodění. Máte zde zábavné ale i náročné cesty. Krajina v této části české republiky je krásná. Je to jedním důvodů proč mám hezké vzpomínky.

Co jsi říkal organizaci, zázemí? Asi nebylo všechno super. Hlavní rozhodčí Bruno Valcic (mj. hlavní rozhodčí OH Pekingu 2008) přesto vyjádřil pořadatelskému teamu poděkování a velkou pochvalu. Moc nevěřil, že spolupráce mezi Čechy a Němci bude fungovat. Trasa Malevilu vede z víc jak 30% Německem. Zajištění marathonu bylo mezinárodní. Hodně se tomu divil. Organizátorem ME byl také malý místní klub. Takovou akci nikdy nepořádal. Co si myslíš ty?

Já jsem problém nezaznamenal. Start marathonu byl na náměstí v Jablonném, cíl na Ranči Malevil. Mezitím se jede na západ krajinou přes německé hranice lázeňským městem zpět do České republiky. Je to úspěch když si pořadatel může dovolit takovouto logistiku a zapojit do organizace závodu dvě země.

benJezdíš hodně po světě, zažil jsi hodně marathonů, závodů.
Jak by Malevil obstál v porovnání s nimi?

Pro mě je hodně důležité. Zajímavá trasa, samozřejmě značení a zajištění. To jsou nejdůležitější aspekty úspěšného závodu. Já jsem jel hodně závodů po celém světě. Mám rád typ stezek a cest, co se při Malevilu jezdí. Takže to beru, jako jeden z nejlepších závodů kde jsem byl.

Jak se obecně díváš na účast závoďáků nebo hobíků z Čech na marathonech v cizině? My rádi (Češi) jezdíme na akce ven. Cyklistika je v Česku vůbec dost populární.

Já jsem závodil s celou řadou špičkových českých jezdců, ale nemohu říci, že se s někým z nich znám příliš dobře. Až na Kristiána Hynka. Byl jsem hostem jeho týmu Topeak Ergon při mnoha příležitostech. On je velký sportovec, tvrdě pracuje a má mnoho fantastických úspěchů. Je to dobrý chlap. Při rozhovoru je velmi znalý, zajímavě vypráví. Je součástí super teamu, jezdců a kamarádů.

Poslední otázka. Přijedeš zase někdy k nám do Lužických hor?

Ano. Po pěti letech je Malevil Cup konečně zpátky v mém rozpisu závodů na rok 2017. Je to jeden ze závodů, který mě nadchl. Já jen nechápu, proč to trvalo tak dlouho, abych se vrátil zpět do České republiky na tento závod.

Díky za odpovědi